Banners

Top Stories

Stories Schedule
Date Teams/Event Time Score Links
 
August
Fri. 18 Elk River, Hibbing, Monticello 9:00 AM
Sat. 19 Lakeville South 10:00 AM
Mon. 21 at Hibbing 9:00 AM
Thu. 24 at Delano 9:00 AM
  at Rogers Final W, 2-0
  at Rogers Final L, 3-2
  Pequot Lakes Final L, 3-1
Sat. 26 Minnewaska, Princeton, Staples-Motley 9:00 AM
  Elk River Final W, 2-1
Mon. 28 East Ridge, Thief River Falls, Virginia 9:00 AM
Tue. 29 at Sauk Rapids-Rice Final W, 2-1
  Sauk Rapids-Rice Final W, 4-1
Thu. 31 Apollo, SRR, Cath Final W, 7-0
  at Willmar Final W, 8-0
  Willmar Final L, 2-1
  at Willmar Final L, 3-0
 
September
Fri. 1 Albany, Alexandria Area HS, Crosby-Ironton, Greenway, Pequot Lakes, Pillager, Pine City, Little Falls 10:00 AM
  Invitational
  Albany, Alexandria Area HS, Crosby-Ironton, Greenway, Pequot Lakes, Pillager, Pine City, Little Falls 10:00 AM
  Invitational
  Buffalo Final W, 30-23
Tue. 5 at Fergus Falls Final W, 7-0
  at Moorhead Final W, 7-0
Thu. 7 at Bemidji 4:30 PM
  Alexandria Final T, 1-1
  at Alexandria Final W, 3-2
  at Fergus Falls Final L, 3-2
Fri. 8 St. Cloud Tech Final L, 45-6
Sat. 9 vs. Kimball @ Sauk Rapids-Rice Final W, 2-1
  vs. Wadena-Deer Creek @ Sauk Rapids-Rice Final L, 2-0
  vs. Annandale @ Sauk Rapids-Rice Final L, 2-0
  vs. Roseau, Big Lake, Glencoe-Silver Lake, Parkers Prairie, Pequot Lakes, Perham @ Brainerd, MN 9:00 AM
  at Suak Rapids-Rice Final L, 2-1
Tue. 12 at Willmar 4:30 PM
  at Rocori Final W, 2-0
  Rocori Final W, 11-0
  at Alexandria Final L, 3-1
Thu. 14 at Little Falls 3:50 PM
  Invitational
  at Little Falls 3:50 PM
  Invitational
  Alexandria 4:30 PM
  St. Cloud Apollo Final L, 2-1
  at St. Cloud Apollo Final W, 1-0
  Rocori Final L, 3-1
Sat. 16 at Moorhead TBA
  at Saint Michael-Albertville Final W, 5-3
  at Alexandria Final W, 50-43
Mon. 18 at Pierz 4:15 PM
  Meet
  at Pierz 4:15 PM
  Meet
  St. Cloud Tech Final W, 3-1
Tue. 19 at St. Cloud Tech 4:30 PM
  at St. Cloud Tech Final L, 1-0
  St. Cloud Tech Final W, 2-0
  at St. Cloud Apollo Final W, 3-2
Thu. 21 Rocori 4:30 PM
  at Sartell Final W, 3-1
  Sartell Final T, 2-2
Fri. 22 at Sauk Rapids Final L, 6-0
Sat. 23 vs. University of Minnesota @ Les Bolstad Golf Course 9:00 AM
  Invitational
  vs. University of Minnesota @ Les Bolstad Golf Course 9:00 AM
  Invitational
  vs. Deer River @ Duluth-East Final W, 2-0
  vs. Princeton @ Duluth-East Final W, 2-1
  at Bemidji Final - OT T, 2-2
  vs. Grand Rapids @ Duluth-East Final L, 2-0
  at Bemidji Final W, 3-2
  vs. Forest Lake @ Duluth-East Final L, 2-0
Mon. 25 Willmar 4:30 PM
Tue. 26 at Sauk Rapids-Rice Final W, 9-1
  Sauk Rapids-Rice Final W, 3-0
  at Sartell Final W, 3-2
Thu. 28 at Fergus Falls 4:00 PM
  Invitational
  at Fergus Falls 4:00 PM
  Invitational
  at Wayzata 4:00 PM
  at Willmar Final L, 2-0
  Sauk Rapids-Rice Final L, 3-2
Sat. 30 Bemidji Final W, 47-43
 
October
Mon. 2 at Sartell 4:00 PM
  St. Michael-Albertville Final L, 1-0
  St. Cloud Tech Final L, 5-3
Tue. 3 Willmar Final L, 3-1
Thu. 5 at Crosby-Ironton, Ruttgers Golf Course 3:00 PM
  Invitational
  at Crosby-Ironton, Ruttgers Golf Course 3:00 PM
  Invitational
  at Fergus Falls Final W, 4-0
  Fergus Falls Final W, 9-1
Fri. 6 at Becker Final W, 36-8
Sat. 7 Buffalo Final W, 1-0
Mon. 9 at Alexandria Final L, 3-0
  Alexandria Final W, 2-0
Tue. 10 at St. Cloud Tech, Boulder Ridge 3:30 PM
  Invitational
  at St. Cloud Tech, Boulder Ridge 3:30 PM
  Invitational
  Fergus Falls Final W, 3-0
Thu. 12 Alexandria Final W, 3-1
Fri. 13 at Moorhead Final W, 35-28
Sat. 14 vs. Thief River Falls @ Brainerd Final W, 2-0
  vs. Monticello @ Brainerd Final L, 2-0
  vs. Zimmerman @ Brainerd Final W, 2-0
  vs. Mable-Canton @ Brainerd Final W, 2-0
Mon. 16 at Bemidji Final L, 3-1
Tue. 17 at St. Cloud, Boulder Ridge 3:25 PM
  Conference Championship
  at St. Cloud, Boulder Ridge 3:25 PM
  Conference Championship
  at Rocori Final L, 3-1
Wed. 18 Sartell Final W, 54-0
Thu. 26 at Little Falls Golf Course 3:30 PM
  Section
  at Little Falls Golf Course 3:30 PM
  Section
 
November
Sat. 4 vs. $team.name @ St. Olaf College 2:00 PM
  State Tournament
  vs. $team.name @ St. Olaf College 2:00 PM
  State Tournament
Tue. 28 at Moorhead Final L, 76-66
Thu. 30 Monticello Final W, 68-43
 
December
Fri. 1 at Sauk Rapids-Rice * Final W, 64-52
  at Sauk Rapids-Rice * Final W, 68-60
Sat. 2 at Blue Earth Invitational 10:00 AM
  at Lakeville South Final L, 65-49
Thu. 7 Alexandria 6:15 PM
  Match
  at Fergus Falls * Final W, 71-69
Fri. 8 Brainerd Invitational 4:30 PM
  at Rogers Final L, 59-57
Sat. 9 Brainerd Invitational 10:30 AM
Tue. 12 Sartell * Final L, 45-39
Thu. 14 at Buffalo Final W, 59-56
  Fergus Falls * Final W, 94-57
Fri. 15 Foley/Royalton Tri 5:00 PM
Tue. 19 St. Cloud Tech * Final W, 67-31
  at Rocori * Final W, 77-70
Thu. 21 Quad - Little Falls/Moorhead/Sauk Rapids-Rice 5:00 PM
  at Sartell * Final W, 64-50
Fri. 22 at Cambridge-Isanti Final W, 58-40
Wed. 27 at Elk River Final W, 63-61
Fri. 29 at Saint Michael-Albertville Final L, 67-58
 
January
Tue. 2 Grand Rapids Final L, 62-60
Thu. 4 at St. Cloud 6:15 PM
  Match
  Cambridge-Isanti Final L, 81-70
Fri. 5 vs. Bemidji Tournament @ Sanford Center
  Zimmerman Final W, 81-42
Sat. 6 vs. Bemidji Tournament @ Sanford Center
  New Prague Final L, 56-53
Tue. 9 St. Cloud Tech * Final L, 51-47
Thu. 11 Willmar * Final L, 51-50
Fri. 12 at Rocori 6;15 PM
  Match
  Alexandria * Final L, 70-58
  at Bemidji Final W, 72-56
Sat. 13 at Elk River Invitational 9:00 AM
Tue. 16 at Alexandria * Final L, 56-45
  at Moorhead Final L, 77-75
Thu. 18 Fergus Falls 6:15 PM
  Match
  at Willmar * Final L, 73-59
Fri. 19 Willmar 6:15 PM
  at St. Cloud Apollo * Final W, 68-48
Sat. 20 at Champlin Park Invitational 9:00 AM
Tue. 23 at Sartell * Final W, 55-49
  St. Cloud Apollo * Final L, 71-68
Thu. 25 at St. Cloud Apollo 6:15 PM
  Match
  Sauk Rapids-Rice * Final - OT W, 59-54
Fri. 26 Sauk Rapids-Rice * Final - OT W, 73-70
Tue. 30 Fergus Falls * Final L, 72-61
 
February
Thu. 1 at Fergus Falls * Final L, 69-60
  Moorhead Final L, 65-52
Mon. 5 at Rocori * Final W, 78-25
  Rocori * Final W, 72-52
Thu. 8 at St. Cloud Tech * Final W, 63-39
Fri. 9 at Sartell 6:15 PM
  Match
  Sartell * Final W, 66-56
Tue. 13 at Wayzata Final L, 68-65
  Little Falls Final W, 80-44
Thu. 15 at St. Cloud Tech * Final L, 83-71
  St. Francis Final W, 84-82
Fri. 16 at Willmar * Final L, 51-41
  Rogers Final L, 62-52
Tue. 20 Alexandria * Final W, 58-48
  at Alexandria * Final W, 68-59
Thu. 22 St. Cloud Apollo * Final W, 74-58
Fri. 23 Willmar * Final L, 64-52
Sat. 24 Buffalo Final L, 68-63
Tue. 27 Buffalo % Final L, 70-58
  Bemidji Final - OT L, 67-59
 
March
Fri. 2 at St. Cloud Apollo * Final L, 58-52
Tue. 6 at Maple Grove % Final L, 53-49
 
April
Sat. 21 Duluth East Final W, 5-3
Tue. 24 at St. Cloud Apollo * Final W, 6-1
Thu. 26 Alexandria * Final W, 10-9
Fri. 27 Sauk Rapids-Rice * Final L, 10-5
Sat. 28 at Cloquet Final W, 9-2
 
May
Tue. 1 at Sartell * Final L, 5-4
  at Sartell * Final W, 2-0
Thu. 3 at Moorhead Final L, 3-0
Fri. 4 St. Cloud Tech * Final L, 14-9
  St. Cloud Tech * Final W, 12-2
Tue. 8 Willmar * Final L, 6-5
Thu. 10 St. Michael-Albertville Final L, 13-3
Fri. 11 Fergus Falls * Final W, 10-0
  Fergus Falls * Final L, 7-6
Sat. 12 at Minneapolis Southwest Final L, 5-3
Mon. 14 Bemidji Final W, 4-1
Tue. 15 at Sauk Rapids-Rice * Final L, 8-5
Thu. 17 St. Cloud Apollo * Final L, 11-2
Tue. 22 at Rocori * Final W, 4-2
Thu. 24 at Alexandria * Final L, 6-3
Wed. 30 at Elk River % Final L, 5-4
  Section 8 Playoffs
 
June
Fri. 1 at Moorhead % Final - 9 innings W, 4-3
Sat. 2 vs. Buffalo % @ Cold Spring Final W, 11-9
  vs. Rogers % @ Cold Spring Final W, 5-3
Tue. 5 vs. Maple Grove % @ Cold Spring Final W, 6-3
Thu. 7 vs. St. Michael-Albertville % @ Cold Spring 6:00 PM
  Brainerd must win 2
* Conference
% Post season
Bold team: Home event
Sports

Athlete Of The Week

Official Gear

Browse