2018 Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Sat. 21 Cloquet 5 Brainerd 10 Final
  @ Brainerd
  Champlin Park 6 Brainerd 8 Final
  @ Brainerd
  West Fargo 2 Brainerd 5 Final
  @ Brainerd
Mon. 23 Pierz * 7 Belgrade-Brooten-Elrosa 1 Final
  Belgrade-Brooten-Elrosa * 2 Pierz 4 Final
Tue. 24 St. Cloud Tech 5 Brainerd 22 Final
  St. Cloud Tech 0 Brainerd 10 Final
  Crosby-Ironton * 0 Park Rapids 7 Final
  Pequot Lakes * 4 Detroit Lakes 8 Final
  Pequot Lakes * 5 Detroit Lakes 3 Final
  Crosby-Ironton * 0 Park Rapids 20 Final
  New York Mills * 14 Pillager 7 Final
  Little Falls * 5 Mora 1 Final
  New York Mills * 17 Pillager 5 Final
Thu. 26 Eden Valley-Watkins * 1 Pierz 9 Final
  Eden Valley-Watkins * 7 Pierz 8 Final
  Pillager 6 Crosby-Ironton 7 Final
  Brainerd 13 Alexandria 7 Final - 8 innings
  Zimmerman * 6 Little Falls 8 Final
Fri. 27 Little Falls 4 Detroit Lakes 1 Final
  Moorhead 1 Brainerd 16 Final
  Thief River Falls 4 Little Falls 0 Final
  St. Cloud Cathedral 4 Pierz 9 Final
  Pequot Lakes 14 Bertha-Hewitt/Verndale 1 Final
  Pillager 1 Pine River-Backus 11 Final - 5 innings
  Moorhead 0 Brainerd 15 Final
Mon. 30 Pequot Lakes 8 Pillager 3 Final
  Pierz * 3 Holdingford 2 Final - 14 innings
  Crosby-Ironton 5 Isle 3 Final
  Crosby-Ironton 15 McGregor 8 Final - 5 innings
 
May
Tue. 1 Detroit Lakes * 17 Crosby-Ironton 1 Final - 4 innings
  Staples-Motley * 1 Pequot Lakes 17 Final
  Brainerd 6 Sartell 4 Final
  Detroit Lakes * 15 Crosby-Ironton 0 Final - 4 innings
  Pillager * 6 Parkers Prairie 5 Final
  Little Falls * 0 Albany 1 Final
  Holdingford * 5 Pierz 9 Final
  Albany * 12 Little Falls 3 Final
  Pillager * 8 Parkers Prairie 3 Final
  Staples-Motley * 2 Pequot Lakes 22 Final
  Brainerd * 7 Sartell 3 Final
Thu. 3 Crosby-Ironton * 17 Staples-Motley 0 Final - 4 innings
  Pequot Lakes * 9 Aitkin 7 Final
  Little Falls * 0 Becker 3 Final
  Pierz * 1 Maple Lake 5 Final
  Pequot Lakes * 16 Aitkin 4 Final
  Crosby-Ironton * 13 Staples-Motley 7 Final
  Brainerd 1 Bemidji 11 Final - 6 innings
  Pierz * 4 Maple Lake 15 Final - 4 innings
Fri. 4 Sartell 3 Little Falls 0 Final
  Crosby-Ironton 14 Rush City 12 Final
  Pillager * 12 Menahga 6 Final
  Jamestown 2 Little Falls 3 Final
Sat. 5 Northland 0 Crosby-Ironton 12 Final - 6 innings
  Crosby-Ironton 13 Hill City 3 Final - 5 innings
  Cromwell-Wright 4 Crosby-Ironton 15 Final - 5 innings
  Pillager * 8 Menahga 3 Final
Mon. 7 Pillager * 4 Sebeka 3 Final
  Perham 4 Pequot Lakes 3 Final
  Pierz * 1 Paynesville 2 Final
  Brainerd 9 Buffalo 2 Final
  Pillager * 5 Sebeka 13 Final
Tue. 8 Willmar * 4 Brainerd 11 Final
  Pequot Lakes * 5 Crosby-Ironton 15 Final
  OTC * 1 Pillager 6 Final
  Royalton 0 Little Falls 4 Final
  OTC * 3 Pillager 18 Final - 4 innings
  Paynesville * 0 Pierz 9 Final
  Pequot Lakes * 11 Crosby-Ironton 4 Final
  Willmar * 9 Brainerd 8 Final
Thu. 10 Little Falls * 2 St. Cloud Cathedral 6 Final
  Kimball * 1 Pierz 2 Final
  Wadena-Deer Creek   Pequot Lakes   4:30 PM
  Little Falls * 1 St. Cloud Cathedral 7 Final
  Kimball * 11 Pierz 12 Final
Fri. 11 Pequot Lakes 9 Long Prairie-Grey Eagle 1 Final
  Pillager 2 Long Prairie-Grey Eagle 12 Final - 5 innings
  Rocori * 6 Brainerd 7 Final
  Little Falls 0 Pierz 1 Final
  Pine City 1 Crosby-Ironton 12 Final - 5 innings
  Rocori * 5 Brainerd 4 Final
Sat. 12 Brainerd 6 Coon Rapids 10 Final
  BHV * 2 Pillager 3 Final
  BHV * 7 Pillager 13 Final - 8 innings
Mon. 14 Pillager * 2 Wadena-Deer Creek 9 Final
  Park Rapids * 7 Pequot Lakes 2 Final
  Foley * 4 Little Falls 3 Final
  Brainerd * 11 Fergus Falls 0 Final
  Pierz 8 Royalton 1 Final
  Pillager * 2 Wadena-Deer Creek 1 Final
  Park Rapids * 4 Pequot Lakes 0 Final
  Foley * 8 Little Falls 9 Final
Tue. 15 Bagley 1 Pequot Lakes 17 Final
  Upsala 6 Crosby-Ironton 16 Final - 6 innings
  Pine River-Backus 3 Pequot Lakes 11 Final
  Royalton 4 Pillager 5 Final
  Long Prarie-Grey Eagle 2 Pierz 5 Final
  Sauk Rapids-Rice * 0 Brainerd 1 Final
  Little Falls * 2 Zimmerman 11 Final
  Upsala 7 Crosby-Ironton 11 Final - 8 innings
Thu. 17 Pierz * 6 Howard Lake-Waverly-Winsted 2 Final
  Crosby-Ironton * 9 Aitkin 10 Final
  Milaca * 1 Little Falls 11 Final
  Brainerd * 7 St. Cloud Apollo 0 Final
  Crosby-Ironton * 7 Aitkin 6 Final - 5 innings
  Pierz * 9 Howard Lake-Waverly-Winsted 4 Final
Fri. 18 Pierz 11 Foley 1 Final - 6 innings
Mon. 21 Pillager % 7 Sauk Centre 4 Final
  Pierz % 13 Milaca 3 Final - 5 innings
Tue. 22 Albany % 15 Pillager 0 Final - 4 innings
  @ Alexandria
  Aitkin % 3 Crosby-Ironton 10 Final
  Little Falls % 0 Detroit Lakes 4 Final
  St. Cloud Tech % 0 Brainerd 7 Final
  Barnesville % 6 Pequot Lakes 12 Final
  Royalton % 6 Pierz 4 Final
Thu. 24 Long Prairie-Grey Eagle % 3 Pillager 2 Final
  @ Alexandria
  Fergus Falls % 4 Little Falls 5 Final
  Hawley % 13 Pequot Lakes 4 Final
  @ Frazee
  Brainerd % 1 Elk River 7 Final
  Eveleth-Gilbert % 18 Crosby-Ironton 3 Final
  St. Cloud Cathedral % 9 Pierz 1 Final
  Esko % 8 Crosby-Ironton 0 Final
  Perham % 8 Pequot Lakes 11 Final
  @ Frazee
Mon. 28 Alexandria % 6 Little Falls 1 Final
Tue. 29 Thief River Falls % 17 Pequot Lakes 5 Final
  @ Frazee
Thu. 31 Moorhead % 0 Brainerd 10 Final
  @ Buffalo
  Saint Michael-Albertville % 7 Brainerd 14 Final
  @ Buffalo
  Elk River % 4 Brainerd 6 Final - 8 innings
  @ Buffalo
 
June
Fri. 1 Brainerd % 3 Buffalo 4 Final
  @ Buffalo
* Conference
% Post season