Girl's Basketball '16-'17 Schedule

Date Away Home Status Links
November
Tue. 28 Park Rapids * 70 Crosby-Ironton 68 Final
  Chisago Lakes 67 Little Falls 34 Final
  Upsala 32 Pierz 48 Final
  Brainerd 66 Moorhead 76 Final
Thu. 30 Monticello 43 Brainerd 68 Final
  Pillager 60 Browerville 50 Final
  Pequot Lakes 68 Pine River-Backus 47 Final
 
December
Fri. 1 Brainerd * 64 Sauk Rapids-Rice 52 Final
  Detroit Lakes 39 Little Falls 51 Final
  Pierz 41 Braham 43 Final
  Pequot Lakes 62 Stephen-Argyle 66 Final
Tue. 5 Staples-Motley * 52 Crosby-Ironton 64 Final
  Pierz 43 Royalton 58 Final
  Bertha-Hewitt * 34 Pillager 43 Final
Thu. 7 Brainerd * 71 Fergus Falls 69 Final
  St. Cloud Cathedral 68 Pequot Lakes 65 Final
Fri. 8 Little Falls 50 Pierz 45 Final
  Cloquet 70 Crosby-Ironton 60 Final
  Brainerd 57 Rogers 59 Final
  Procotor 69 Pequot Lakes 71 Final
Sat. 9 Cambridge-Isanti 40 Little Falls 47 Final
  Pillager * 52 Henning 59 Final
Mon. 11 Esko 58 Crosby-Ironton 48 Final
Tue. 12 Pillager * 34 Verndale 42 Final
  Boy's and Girl's Double Header
  Sartell * 45 Brainerd 39 Final
  Little Falls * 43 Albany 54 Final
  Pierz * 64 Paynesville 37 Final
  Pequot Lakes 48 Bemidji 51 Final
Thu. 14 Brainerd 59 Buffalo 56 Final
  Pierz 48 Milaca 52 Final
  Pillager 39 Nevis 34 Final
Fri. 15 Pequot Lakes * 69 Staples-Motley 34 Final
Sat. 16 Alexandria 74 Little Falls 41 Final
Tue. 19 Crosby-Ironton 74 Eveleth-Gilbert 49 Final
  St. Cloud Tech * 31 Brainerd 67 Final
  Milaca * 50 Little Falls 47 Final
  Holdingford * 73 Pierz 39 Final
  Pillager 39 Aitkin 64 Final
Thu. 21 Royalton 60 Pillager 32 Final
  Fornshell Classic
  Crosby-Ironton 88 Hinckley-Finlayson 37 Final
  Pequot Lakes 54 Grand Rapids 73 Final
  Becker * 74 Little Falls 59 Final
Fri. 22 Isle 54 Pillager 61 Final
  Fornshell Classic
  Mesabi East 64 Crosby-Ironton 59 Final
  Brainerd 58 Cambridge-Isanti 40 Final
Wed. 27 Mora 40 Pequot Lakes 67 Final
  Crosby-Ironton 37 Annandale 53 Final
Thu. 28 Barnesville 63 Pequot Lakes 54 Final
  North Branch 52 Little Falls 61 Final
  Crosby-Ironton 57 St. Croix Lutheran 45 Final
Fri. 29 Long Prairie-Grey Eagle 67 Pillager 34 Final
  Boy's and Girl's Double Header
  St. Cloud Apollo 49 Little Falls 44 Final
 
January
Tue. 2 Pequot Lakes 47 Perham 60 Final
  Grand Rapids 62 Brainerd 60 Final
  Pine City 55 Pierz 47 Final
  New York Mills * 55 Pillager 29 Final
Thu. 4 Aitkin * 49 Crosby-Ironton 52 Final - OT
  Little Falls * 66 Foley 40 Final
  Pierz * 67 Howard Lake-Waverly-Winsted 71 Final
Fri. 5 Crosby-Ironton * 34 Pequot Lakes 51 Final
  Zimmerman 42 Brainerd 81 Final
  Pillager * 28 Wadena-Deer Creek 50 Final
Sat. 6 Melrose 53 Pierz 44 Final
  @ St. John's University
Mon. 8 Crosby-Ironton 67 Wadena-Deer Creek 51 Final
Tue. 9 Staples-Motley * 47 Pequot Lakes 59 Final
  Little Falls * 41 St. Cloud Cathedral 43 Final
  Belgrade-Brooten-Elrosa * 59 Pierz 27 Final
  Pillager 60 Upsala 57 Final
Thu. 11 Willmar * 51 Brainerd 50 Final
  Kimball * 61 Pierz 43 Final
  Pillager * 51 Sebeka 61 Final
Fri. 12 Pequot Lakes 48 Roseau 78 Final
  Detroit Lakes * 67 Crosby-Ironton 83 Final
  Mora * 46 Little Falls 62 Final
  Brainerd 72 Bemidji 56 Final
Sat. 13 Pequot Lakes 51 Thief River Falls 60 Final
  Royalton 60 Crosby-Ironton 65 Final
  Barnum 54 Pillager 51 Final
  Boy's and Girl's Double Header
Mon. 15 Pierz 52 Long Prairie-Grey Eagle 44 Final
Tue. 16 Proctor 81 Crosby-Ironton 73 Final - OT
  Brainerd * 45 Alexandria 56 Final
  Bemidji 46 Little Falls 51 Final
  Menahga * 79 Pillager 39 Final
Thu. 18 Pequot Lakes 54 Esko 35 Final
  Zimmerman * 64 Little Falls 60 Final
  Pierz * 35 Eden Valley-Watkins 68 Final
Fri. 19 Crosby-Ironton * 46 Park Rapids 63 Final
  Brainerd * 68 St. Cloud Apollo 48 Final
  St. Cloud Cathedral 59 Pierz 43 Final
  Pillager * 39 Bertha-Hewitt 24 Final
Sat. 20 Little Falls 44 Sartell 53 Final
Tue. 23 Brainerd * 55 Sartell 49 Final
  Park Rapids * 62 Pequot Lakes 74 Final
  Albany * 56 Little Falls 33 Final
  Maple Lake * 62 Pierz 50 Final
  Crosby-Ironton 71 Pillager 23 Final
Thu. 25 Sauk Rapids-Rice * 54 Brainerd 59 Final - OT
  Paynesville * 34 Pierz 57 Final
  Henning * 61 Pillager 36 Final
  Long Prairie-Grey Eagle 45 Pequot Lakes 64 Final
Fri. 26 Crosby-Ironton 69 MLWR 30 Final
  Little Falls * 61 Milaca 51 Final
  Pillager 34 Pierz 65 Final
Sat. 27 Sauk Rapids-Rice 46 Little Falls 52 Final
Mon. 29 Pierz * 51 Holdingford 57 Final
Tue. 30 Verndale * 48 Pillager 34 Final
  Boy's and Girl's Double Header
  Fergus Falls * 72 Brainerd 61 Final
  Pequot Lakes * 72 Detroit Lakes 54 Final
 
February
Thu. 1 Little Falls * 34 Becker 56 Final
  Moorhead 65 Brainerd 52 Final
Fri. 2 Pequot Lakes * 40 Crosby-Ironton 48 Final
  Pillager * 19 New York Mills 55 Final
Mon. 5 Barnum 40 Crosby-Ironton 56 Final
  Brainerd * 78 Rocori 25 Final
  Howard Lake-Waverly-Winsted * 42 Pierz 56 Final
  Pillager * 33 Menahga 67 Final
Thu. 8 Crosby-Ironton * 52 Staples-Motley 38 Final
  Brainerd * 63 St. Cloud Tech 39 Final
  Aitkin * 40 Pequot Lakes 68 Final
  Pierz * 35 Belgrade-Brooten-Elrosa 70 Final
  Wadena-Deer Creek * 53 Pillager 56 Final
Fri. 9 Foley * 37 Little Falls 80 Final
  Osakis 48 Pierz 40 Final
  Staples-Motley 43 Pillager 41 Final
Sat. 10 Pequot Lakes 71 Milaca 53 Final
  Fergus Falls 59 Little Falls 50 Final
Mon. 12 Pine River-Backus 45 Crosby-Ironton 58 Final
Tue. 13 Crosby-Ironton * 57 Aitkin 50 Final
  Little Falls 44 Brainerd 80 Final
  Pequot Lakes * 65 Park Rapids 50 Final
  Sebeka * 65 Pillager 35 Final
Thu. 15 Detroit Lakes * 69 Pequot Lakes 75 Final
  St. Cloud Cathedral * 67 Little Falls 62 Final
  Pierz * 54 Kimball 60 Final - OT
  St. Francis 82 Brainerd 84 Final
Fri. 16 Brainerd * 41 Willmar 51 Final
  Pierz 39 Foley 48 Final
Sat. 17 International Falls 63 Crosby-Ironton 58 Final
Tue. 20 Crosby-Ironton 55 Deer River 48 Final
  Alexandria * 48 Brainerd 58 Final
  Little Falls * 64 Mora 57 Final
  Eden Valley-Watkins * 64 Pierz 45 Final
  Pequot Lakes 75 Pillager 40 Final
Thu. 22 Lake Park-Audubon 49 Pequot Lakes 82 Final
  St. Cloud Apollo * 58 Brainerd 74 Final
  Little Falls * 49 Zimmerman 79 Final
Fri. 23 Crosby-Ironton * 56 Detroit Lakes 73 Final
  Pequot Lakes * 58 Aitkin 62 Final - OT
  Pierz * 37 Maple Lake 42 Final
Tue. 27 Buffalo % 70 Brainerd 58 Final
  Bemidji % 62 Little Falls 35 Final
 
March
Thu. 1 Pierz % 27 Sauk Centre 64 Final
  Moose Lake-Willow River % 60 Crosby-Ironton 91 Final
  Pillager % 29 Pequot Lakes 71 Final
Sat. 3 Crosby-Ironton % 40 Pequot Lakes 57 Final
  @ Duluth
Wed. 7 Pequot Lakes % 43 Proctor 62 Final
  @ UM-Duluth
* Conference
% Post season