51ST ANNUAL BRAINERD PAUL BUNYAN 2017 INVITATIONAL


51ST ANNUAL BRAINERD PAUL BUNYAN 2017 INVITATIONAL

December 8th/9th - Roger Mischke

 

Complete results at https://theguillotine.com/2014/12/brainerd-paul-bunyan-tournament-4/

 

TEAM POINTS

  1. Frazee (FRA) 202

  2. Bemidji (BEM) 182

  3. Foley (FOL) 168

  4. Little Falls 142.5

  5. Pierz (PRZ) 113

  6. Brainerd (BRA) 112

  7. White Bear Lake (WBL) 104

  8. Staples-Motley (STM) 80.5

  9. Moorhead (MHD) 73

  10. Mound-Westonka (MW) 73

  11. Aitkin (AIT) 43

  12. Cloquet/Esko (CLO) 34

  13. Chisago Lakes (CL) 34

 

Note: Reese Kapsner Pierz 11th 160 Pounds Won His 100th Career Match

 

Placement Matches:

106 Pounds

Championship

Atlie Banielson (BRD) Dec. Levi Jacobson (FOL) 7-4

Third Place

Connor Wakefield (GR) Dec. Trevor Radunz (PRZ) 5-3

Fifth Place

Christian Carlson (FRA) Dec. Payton Bjerga (STM) 5-3

Seventh Place

Cale Becker (PRZ) Maj. Dec. Josh Hadden (MW) 16-2

 

113 Pounds

Championship

Seth Newby (BEM) Fall J. J. Andress (WBL) 2:24

Third Place

Jake Novack (CL) Dec. Brandon Funk (PRZ) 3-2

Fifth Place

Landon Byer (FRA) Dec. Dusty Wilke (GR) 3-1

Seventh Place

Carson Kulhem (AIT) Dec. Tyler Stevenson (MW) 5-0

 

120 Pounds

Championship

Michael Miller (FRA) Dec. Ryan Luthi (MHD) 7-3

Third Place

Chad Orsburn (BRD) Dec. Bryce Golden (BEM) 7-2

Fifth PlaceNoah Lietzau (MW) Fall Cale Newby (BEM) 5:08

Seventh Place

Tyler Harms-Synkiew (CL) Fall Artie Witschorik (MW) 4:49

 

126 Pounds

Championship

Josh Holm (GR) Fall Jake Andres (PRZ) 2:17

Third Place

Denny Busbey (BRD) Default Gabe Wagner (BRD)

Fifth Place

Jorrel Turner (WBL) Fall Jordan Allen (CL) 1:45

Seventh Place

Danny Halverson (FOL) Dec. Xander Risdal (MHD) 4-1

 

132 Pounds

Championship

Cameron Kowitz (FOL) Dec. Spencer Miller (STM) 6-4 OT

Third Place

Tanner Schermerhorn (FRA) Maj. Dec. Kyle Patnode (BRD) 10-1

Fifth Place

Mark Dierkes (FOL) Fall Jack Gravelle (AIT) 3:01

Seventh Place

Simon Pantzke (LF) Fall Isaiah Baker (WBL) 2:46

 

138 Pounds

Championship

Kellen Schauer (GR) Dec. John Dierkes (FOL) 5-1

Third Place

Micheal Rothfork (FOL) Maj. Dec. Brad Patnode (BRD) 12-1

Fifth Place

Kaden Hiemenz (FRA) Default Dakota Kern (LF)

Seventh Place

Tyler Spolarich (AIT) Fall Blayne Dumpprope (STM) 2:03

 

145 Pounds

Championship

Gabe Nagel (LF) Dec. Owen Bjerga (STM) 9-5

Third Place

Jon Solum (BEM) Default Nate Golden (BEM)

Fifth Place

Brady Behrens (MHD) Default Christian Halverson (FOL)

Seventh Place

Justin Jones (CL) Maj. Dec. Luke Pelarski (AIT) 15-5

 

152 Pounds

Championship

T. J. Turinske (WBL) Dec. Mitch Rothfork (FOL) 4-2

Third Place

Colton Hinrichs (BEM) Default Alan Wuori (BEM)

Fifth Place

Brendan Morlan (GR) Fall Ricky Roforth (FRA) 1:54

Seventh Place

Carter Endrizzi (AIT) Fall Brock Munsterteiger (MW) 4:36

 

160 Pounds

Championship

Ben Schmalz (MW) Dec. Chance Hinrichs (BEM) 7-3

Third Place

Simon Bryce (LF) Dec. Hudson Hiemenz (FRA) 6-4

Fifth Place

Reese Kapsner (PRZ) Dec. Braden Kramer (BRD) 5-1

Seventh Place

Connor Thorsten (FOL) Fall Jonathan Lisson (STM) 1:32

 

170 Pounds

Championship

Tanner Eischens (FRA) Dec. Jalen Jansen (PRZ) 5-2

Third Place

Clay Hall (MHD) Default Jacob Larson (MHD)

Fifth Place

Logan Kipka (FOL) Default Max Lefebvre (FOL)

Seventh Place

Deondra Hager (GR) Default Tony Winkelman (LF)

 

182 Pounds

Championship

Grant Litke (LF) Dec. Nic Geiger (BEM) 4-3

Third Place

Brett Graham (FRA) Dec. Justin Henry (FOL) 3-2

Fifth Place

Luke Girtz (PRZ) Dec. Josh Suedbeck (WBL) 11-4

Seventh Place

Bobby Sweet (MW) Dec. Chase Beadle (MHD) 10-8

 

195 Pounds

Championship

Sam Nagel (LF) Dec. Gabe Drewes (FRA) 7-6

Third Place

Carson Huls (PRZ) Dec. Peter Moen (BEM) 5-2

Fifth Place

Braden Tyrell (SM) Dec. Morgan Gibson (BRD) 6-2

Seventh Place

Andrew Eklund (AIT) Fall Logan Theodore (GR) 1:53


220 Pounds

Championship

Luke Parzyck (WBL) Dec. Luke Tweeton (FRA) 2-1 OT

Third Place

Hunter Schoenborn (BEM) Fall Connor Bleymeyer (CHL) 2:14

Fifth Place

Jack Dioszeghy (MW) Default Gunnar Olstad (MHD)

Seventh Place

Hunter Gorecki (FOL) Fall William Wilkinson (CL) :56

 

285 Pounds

Championship

Mitch Trigg (FOL) Fall Tony Malikowski (FRA) 4:25

Third Place

Kyle Serich (STM) Kaleb Beam (BEM)

Fifth Place

Ryan Graves (LF) Fall Ryan Fitz (MW) 1:40

Seventh Place

Dimitri Hatzis (WBL) Default Zach Carlson (CL)